Pisanie prac dyplomowych – czy to dobre rozwiązanie

Pisanie prac dyplomowych

Pisanie prac dyplomowych to bardzo kontrowersyjny temat. Każdy ma inne podejście do tego czy pisanie prac dyplomowych stanowi dobre rozwiązanie. Jedni uważają, że studenci powinni w taki sposób zdobywać różnego rodzaju tytuły naukowe takie jak: licencjata, inżyniera lub też magistra.

Według innych lepszym rozwiązaniem są egzaminy końcowe. Zdecydowaną większość stanowią zwolennicy pisania pracy dyplomowych. Przeprowadzone zostały również badania wśród studentów różnych uczelni i na podstawie zebranych danych okazuje się, że oni również są amatorami tego rozwiązania.

Studenci uważają, że łatwiej jest napisać  prace dyplomowe niż nauczyć się na egzaminy końcowe. Duża ilość zapytanych osób przyznała, że pisanie prac licencjackich, inżynierskich czy magisterskich nie sprawia im większego problemu. To co można zaobserwować na większości uczelni to tendencja według, której tylko niewielki procent studentów a raczej nawet znikomy nie broni napisanych przez siebie prac.

W porównaniu na uczelniach gdzie obowiązują egzaminy końcowe, zdawalność jest dużo niższa. W związku nie ma co się dziwić analizując preferencje studentów. Co więcej podobne zdanie na ten temat ma większość wykładowców.

Oni również bardziej przychylni są pracom dyplomowym aniżeli egzaminom końcowym. W różnych krajach europejskich ta sytuacja wygląda różnie. W niektórych krajach studenci piszą prace dyplomowe w innych natomiast zobowiązani są zdać egzaminy końcowe.

Pisanie prac dyplomowych – ogólne refleksje

Nawet najlepiej napisana praca dyplomowa nie gwarantuje sukcesu zawodowego. Dla wielu studentów przymus pisania pracy dyplomowej stanowi źródło zbędnego stresu. Często szukają, więc oni wsparcia u ekspertów w danej dziedzinie. Studenci ci znajdują ich z reguły w internecie. Działą tu więc klasyczne prawo rynkowe: jest popyt, jest podaż.

Praca dyplomowa stanowi jedynie wstęp do kariery zawodowej. W obecnych czasach pracodawcy nie patrzą już w takim stopniu na dyplomy jak kiedyś. Coraz częściej liczy się dla nich głównie doświadczenie zawodowe kandydata i jego potencjał. Formalne kwalifikacje stanowią dla nich rzecz drugorzędną. Cżęść specjalistów od rynku pracy twierdzi, że w przyszłości pracodawcy będą wybierać kandydatów, na podstawie nie tyle formalnych kompetencji, ile o ich potencjałach oraz zdolnościach komunikacyjnych. Być może w części, ta teoria zaczyna się sprawdzać.

Oferty pracy

Dodaj komentarz