Pisanie prac magisterskich, a sytuacja na polskim rynku pracy.

Pisanie prac magisterskich

Pisanie prac magisterskich jest dla wielu studentów bardzo ciężkim procesem. Wymaga on poświęcenia oraz zaangażowania. W poniższym artykule skupimy się na analizie polskiego rynku pracy. Przedstawimy w nim te profesje, na które jest obecnie największy popyt. Warto mieć świadomość, jaka jest wartość rynkowa nabywanych przez nas kompetencji. Dzięki temu będziemy mogli planować i realizować swoje poczynania edukacyjne oraz zawodowe.

Obecnie najwięcej ofert pracy czeka na pracowników sprzedaży. Szukają ich banki, doradztwa finansowe oraz cała masa innych firm. Pracownikami sprzedaży są rozmaici doradcy finansowi, doradcy klienta, przedstawiciele handlowi, handlowcy itd. Ogólnie można powiedzieć, że dobry handlowiec zawsze znajdzie pracę. Zaletą tego zawodu jest brak konieczności ukończenia konkretnych studiów. W tym fachu decydują takie czynniki, jak umiejętności, doświadczenie, potencjał oraz nastawienie.

Olbrzymim zainteresowaniem pracodawców cieszą się również programiści oraz inni, informatyczni specjaliści. Z racji tego, że cyfryzacja oraz handel w internecie przybierają na sile, popyt na rozmaitych ekspertów z zakresu informatyki będzie się zwiększał. Programiści z reguły zarabiają bardzo dobre jak na polskie warunki pieniądze. Pośród nich istnieją ścisłe, często bardzo wąskie specjalizacje. Inne kompetencje posiadają programiści z języków Java, a inne ci, którzy specjalizują się w języku Python, czy też PHP.

Bardzo duży popyt obecnie występuje na wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W tej grupie znajdą się tacy specjaliści  jak murarze, spawacze, ślusarze, czy też kierowcy. Emigracja z Polski połączona z zapaścią kształcenia zawodowego spowodował taką, a nie inną sytuację na rynku pracy.

Istnieje również cała masa specjalizacji, po których bardzo trudno w Polsce znaleźć pracę. Przykładem takiej specjalizacji są np. fizycy, czy też chemicy. Pracy dla tych ekspertów w polskich realiach jest jak na lekarstwo. Ogólnie osoby, które mają wykształcenie o profilu chemicznym lub biologicznym, mają w Polsce ciężko. Podobnie jest z osobami po studiach humanistycznych.

Pisanie prac magisterskich, a polski rynek pracy. Ogólne refleksje.

Pisanie prac magisterskich na pewno bardzo rozwija studentów pod względem intelektualnym. Napisanie jednakże nawet bardzo dobrej pracy dyplomowej, nie zagwarantuje nam sukcesu na rynku pracy. Należy pamiętać, że “nauczycielem wszystkiego jest praktyka” – tak jak mawiał Juliusz Cezar. Najbardziej wartościowa jest ta wiedza, którą możemy wykorzystać w realnym działaniu. Im więcej jej posiadamy, tym większa jest nasza wartość dla potencjalnego pracodawcy. Obecnie o pracę jest o wiele łatwiej, aniżeli jeszcze parę lat temu. Praca jest, ale nie zawsze taka, która odpowiada naszym ambicjom.

Dodaj komentarz