Prace doktorskie z ekonomii – przykładowe tematy

Prace doktorskie z ekonomii dotyczą z reguły kwestii, które w nauce nie zostały jeszcze dobrze przebadane. W poniższym tekście przedstawimy przykłady takich prac. Być może problematyka, którejś spośród nich zainteresuje Ciebie. W przypadku doktoratu wymagania są o wiele większe niż w pracy magisterskiej czy też licencjacie i musisz mieć to na względzie.

Ekonomia jest z pewnością fascynującą dziedziną. Wielu ludzi dopatruje się prawdziwej rewolucji ekonomicznej w pojawieniu się kryptowalut. Z pewnością jest to problematyka, która jest nowa i niewyeksploatowana jeszcze przez innych ekonomistów. Przykładowy temat takiego doktoratu może brzmieć “skutki pojawienia się kryptowalut dla światowej ekonomii” lub “kierunki rozwoju kryptowalut”. Tak czy inaczej, kryptowaluty to taki obszar badawczy, który jest niezbadany i warto o nim pisać.

Kolejny bardzo ciekawy temat z ekonomii to zalety i wady unii walutowych. Oczywiście najbliższą nam unia walutowa, to ta, która obejmuje strefę Euro. Nowa strefa walutowa powstała ostatnio w Afryce. W swoim doktoracie można tutaj opisać historię tych unii oraz oprzeć się na potężnej ilości danych. W takim doktoracie można pokusić się o prognozę co do przyszłości danej unii walutowej.

Z pewnością fascynującą tematyką pracy doktorskiej z ekonomii może być anarchokapitalizm. Jest to ustrój, w którym państwo właściwie nie istnieje. W związku z tym nie istnieją tam podatki ani rządowe instytucje. Krajem, w którym ten ustrój działał (albo wciąż działa) była Somalia. Można oczywiście poszukać większej ilości przykładów działań tego systemu. W takim doktoracie trzeba wskazać potencjalne wady oraz zalety takiego ustroju. Wszystko trzeba okrasić oczywiście odpowiednimi danymi.

Prace doktorskie z ekonomii – końcowe refleksje.

Prace doktorskie z ekonomii z pewnością są trudniejsze w tworzeniu, aniżeli licencjaty, czy też prace magisterskie. Z drugiej strony, napisanie takiej pracy dyplomowej daje Tobie olbrzymi prestiż. Doktorat otwiera Tobie także drogę do naukowej kariery.


Doktorat nie jest obecnie niezbędny, aby osiągnąć sukces na polskim rynku pracy. Dla pracodawców najważniejsze są przede wszystkim praktyczne umiejętności, doświadczenie oraz potencjał danego kandydata do pracy. Dobrze napisana praca doktorska może pomóc Tobie w uzyskaniu cennego stanowiska, pod warunkiem, że jest ona powiązana z realną praktyką.

Dodaj komentarz